Aktualności

Featured

Trudna wiosna

Mniszek

Wiosną 2023 roku, według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), Polska będzie doświadczać częstych zmian pogody, niskich temperatur, silnych wiatrów i opadów deszczu i śniegu. Takie warunki utrudniają pszczołom loty po nektar i pyłek, a także zwiększają ryzyko wystąpienia chorób. 

Zdaniem ekspertów z Polskiego Związku Pszczelarskiego (PZP), wiosna 2023 może być jedną z najgorszych pod względem produkcji miodu w ostatnich latach. Szacuje się, że może ona spaść nawet o 50% w porównaniu z rokiem poprzednim. To oznacza straty finansowe dla pszczelarzy, którzy muszą ponosić koszty utrzymania pasiek i leczenia pszczół, a także braki na rynku dla konsumentów, którzy będą musieli płacić więcej za miód lub szukać alternatywnych źródeł słodkości.

Co można zrobić, aby złagodzić skutki kryzysu miodowego? Pszczelarze zachęcają do dbania o środowisko naturalne i roślinność nektarodajną, np. poprzez sadzenie kwiatów przydomowych czy ograniczanie stosowania pestycydów.

Na stronie

Odwiedza nas 3623  gości oraz 0 użytkowników.

  • Użytkowników 2
  • Artykuły 51
Informacja o cookis

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności