Aktualności

Konferencja pszczelarska - 18 luty 2023

Dzisiaj 18 lutego 2024 odbywa się konferencja pszczelarska. Wykładowcy: Prof. dr hab. Aneta Strachecka - "Rola ciała tłuszczowego u pszczół", Prof. dr hab. Grzegorz Borsuk - "Nosemoza u pszczół".

 

Konferencja 2024 plakat

Interwencje pszczelarskie – wkrótce start siedmiu naborów

Nowy nabór 2024

Od 20 listopada 2023 r. do 18 stycznia 2024 r. hodowcy pszczół, zrzeszające pszczelarzy organizacje, ośrodki doradztwa rolniczego i jednostki naukowo-badawcze będą mogli składać wnioski o dofinansowanie z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W tym czasie przeprowadzonych zostanie siedem naborów. Trzy z nich są znane beneficjentom (I.6.2; I.6.3; I.6.5) – były realizowane w kwietniu tego roku - cztery interwencje będą przeprowadzone po raz pierwszy. Również tym razem dokumenty będą przyjmowane wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Interwencja I.6.1 - Wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogły składać organizacje pszczelarskie oraz jednostki doradztwa rolniczego. Dofinansowanie obejmuje organizację szkoleń dotyczących m.in. prowadzenia gospodarki pasiecznej, chorób pszczół, pożytków i produktów pszczelich.

Interwencja I.6.2 - Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogli składać indywidualni pszczelarze oraz organizacje pszczelarskie (w imieniu pszczelarzy). Wsparciem finansowym objęty jest zakup nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej, np. miodarek, odstojników oraz uli lub ich elementów.

Interwencja I.6.3 - Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogły składać, w imieniu hodowców pszczół, wyłącznie organizacje pszczelarskie. Wsparcie powinno być przeznaczone na realizację operacji polegających na zakupie produktów leczniczych do walki z warrozą, w tym weterynaryjnych.

Interwencja I.6.4 - Ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogli składać wyłącznie indywidualni pszczelarze. Realizowane z dofinansowaniem operacje muszą dotyczyć zakupu nowego sprzętu, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki wędrownej, m.in. wag pasiecznych czy przyczep do przewozu uli.

Interwencja I.6.5 - Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogły składać, w imieniu pszczelarzy, zrzeszające ich organizacje. Wsparciem objęty jest zakup: matek pszczelich z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi lub rejestry; odkładów lub pakietów pszczelich z matkami pochodzącymi z linii hodowlanych; a także odkładów lub pakietów pszczelich od producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy.

Interwencja I.6.6 - Wsparcie naukowo-badawcze

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogły składać jednostki naukowo-badawcze zajmujące się tematyką pszczelarską.  Dofinansowanie obejmuje prace poświęcone zdrowiu pszczół, jakości produktów pszczelich i innowacjom w gospodarce pasiecznej.

Interwencja I.6.7 - Wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogli składać wyłącznie indywidualni pszczelarze. Wsparcie można przeznaczyć na zakup analiz fizyko-chemicznych miodu lub analizy pyłkowej miodu.

Zdjęcie: AdobeStock

Rozliczenie dotacji z ARiMR za 2023 rok

arimr

Zarząd BOZP dokonał rozliczenia dotacji dla sektorów:

  • Inwestycje i wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych (I.6.2)
  • Odbudowa i poprawa wartości użytkowej pszczół (I.6.5)

Agencja dokonała wyliczeń dotacji dla poszczególnego pszczelarza.

Dla sektora:

  • Wspieranie walki z warrozą pszczół produktami leczniczymi (I.6.3)

Dotacja do leków wynosiła: Apiwarol – 47 zł, Biowar 500 – 57 zł, Apivar – 57 zł.

Wszystkim pszczelarzom dokonano wpłat na konta bankowe.

Pytania w tej sprawie proszę kierować Jerzy Sowa nr tel. 600 921 670.

Projekt I Przygoda „W Krainie Wołochów”

Projekt I Przygoda „W Krainie Wołochów” realizowany jest pod patronatem naszego Stowarzyszenia. Jest to Karpacka inicjatywa finansowana ze środków Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia „Pro Carpathia”.

 W ramach projektu zrealizowano dla przedszkolaków następujące warsztaty:

  • plastyczny „Wzory wołoskie”;
  • muzyczny „Muzyka gór w pieśni pasterskiej”
  • lekcje muzealne w Sanockim Skansenie.

 Zwieńczeniem projektu był I Rodzinny Piknik  Wołoskie Klimaty zorganizowany 27 września w ogrodzie Samorządowego Przedszkola Publicznego nr 2 w Sanoku w dzielnicy Wójtostwo. Podczas imprezy zostały wręczone nagrody w konkursie plastycznym na temat ”Wakacyjne poszukiwania śladów Wołochów”. Uczestnicy Pikniku mogli skorzystać bezpłatnie z wielu atrakcji np. jazdy konnej, zabaw prowadzonych przez Wodzireja, wysłuchać opowieści Bajarza czy nauczyć się lepić z gliny lub popróbować „czesania wełny” tradycyjną metodą. Piękne dekoracje i stoiska z rękodziełem, nasze stoisko edukacyjne z miodem i pszczelarskimi sprzętami, Swojskie jadło i występy Zespołów Ludowych (między innymi Lisznian i Małych Rogowiców) stworzyło atmosferę wyjątkową, dzięki czemu uczestnicy mogli poczuć się „jak w Krainie Wołochów” i poznać ich zwyczaje oraz kulturę.

Cieszymy się ze współpracy z grupą nieformalną pod nazwą Mocna Grupa a dzięki owocnej współpracy udało nam się przyłożyć rękę do tej fantastycznej inicjatywy. Brawo MY.

piknik2 piknik3
piknik4 piknik4 piknik6

Komunikat - biuro Zarzadu

Zarząd BOZP w Sanoku informuje że biuro Zarządu z dniem 18 września 2023 roku będzie nieczynne do odwołania.

Na stronie

Odwiedza nas 1625  gości oraz 0 użytkowników.

  • Użytkowników 73
  • Artykuły 43
Informacja o cookis

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności